Amazon Sales Rank Chart

Amazon Vânzări Rank Chart 2022

Amazon este piața numărul 1 de comerț electronic din lume , cu sute de milioane de produse listate. Acest soi oferă clienților șansa de a căuta și de a găsi produsele de care au nevoie. Și, în timp ce acest soi este excelent pentru clienți, nu este grozav pentru vânzători, deoarece înseamnă o concurență mare.

Ca vânzător Amazon, doriți să știți cum să ieșiți în evidență de restul. Vrei să știi ce produse se vor vinde cel mai mult, astfel încât să poți face un profit bun. La urma urmei, toată lumea este în pentru bani.

Din fericire, avem Amazon Sales Rank Chart 2022. Acest grafic arată modul în care fiecare categorie de produse se clasează pe Amazon. Acest lucru vă ajută să înțelegeți unde se clasează produsele, să estimați vânzările și dacă trebuie să alegeți o altă categorie. Dacă sunteți pe cale să începeți să vindeți pe Amazon, graficul rangului de vânzări vă ajută să alegeți nișa potrivită.

Ce este Amazon Sales Rank?

Amazon Sales Rank este un vis devenit realitate pentru fiecare vânzător. Acesta arată rangul actual al produsului pe piață. Cu cât este mai aproape de #1, cu atât se vinde mai repede. Cu toate acestea, totul depinde de produsul vândut, deoarece fiecare produs este diferit. Și anume, livrările de ambarcațiuni cu un rang de vânzări de 300 000 s-ar putea vinde de mai multe ori pe săptămână, dar un decor acasă cu același rang de vânzări vinde de câteva ori pe an.

Vezi tu, tipul de produs joacă un rol major în vânzarea de succes. De aceea, nu ar trebui să vă bazați doar pe rang, ci și să luați în considerare categoria de produse. Și, pentru a înțelege mai bine rangul de vânzări, aveți nevoie de Amazon Sales Rank Chart.

Importanța Amazon Vânzări Rank Charts

Amazon Sales Rank Charts au fost întotdeauna populare în rândul vânzătorilor. Acestea arată modul în care categoriile de produse se clasează pe piață, servind astfel ca un ghid pentru vânzători pentru alegerea produselor potrivite pentru a vinde. Acestea îi ajută să ia deciziile corecte de aprovizionare și să stabilească parametri atunci când caută produse pe care să le vândă pe Amazon.

Us Amazon Sales Rank Chart (actualizat la 1 noiembrie 2021)

CategorieTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Total
Aparate4,4678,93426,80244,67089,340223,351893,404
Artă, Artizanat, & cusut55,984111,969335,907559,8441,119,6892,799,22211,196,889
Auto138,000276,001828,0031,380,0052,760,0096,900,02327,600,091
Produse pentru copii14,29528,59085,769142,948285,897714,7422,858,968
Frumusețe și îngrijire personală48,06196,123288,368480,614961,2282,403,0719,612,282
Cărţi426,876853,7522,561,2564,268,7618,537,52121,343,80385,375,213
CD-uri & vinil39,90079,800239,400399,000798,0001,995,0007,980,001
Telefoane & accesorii85,568171,136513,407855,6791,711,3574,278,39417,113,574
Îmbrăcăminte, pantofi, & bijuterii757,0681,514,1354,542,4067,570,67715,141,35437,853,385151,413,540
Electronice86,119172,238516,715861,1911,722,3824,305,95617,223,823
Orice altceva52,540105,080315,240525,4011,050,8022,627,00410,508,016
Băcănie & Gourmet Food16,53733,07499,221165,368330,736826,8403,307,361
Produse handmade11,07422,14966,446110,743221,487553,7162,214,865
Sănătate și gospodărie42,69285,383256,150426,917853,8342,134,5858,538,341
Acasă și bucătărie495,173990,3462,971,0394,951,7329,903,46324,758,65999,034,634
Industriale și științifice67,060134,121402,363670,6041,341,2093,353,02213,412,089
Filme & TV26,79053,580160,741267,902535,8041,339,5105,358,039
Instrumente muzicale9,01818,03554,10690,176180,352450,8801,803,521
Produse Office48,25996,518289,554482,591965,1812,412,9539,651,810
Terasă, Gazon, & Gradina60,974121,948365,844609,7411,219,4813,048,70312,194,813
Consumabile pentru animale de companie27,38854,776164,327273,878547,7551,369,3885,477,552
Software8721,7455,2348,72317,44643,615174,459
Sport & Outdoors149,055298,110894,3301,490,5492,981,0997,452,74729,810,988
Instrumente & Home Îmbunătățirea118,906237,812713,4351,189,0582,378,1155,945,28823,781,150
Jucarii si jocuri39,28978,579235,736392,894785,7881,964,4707,857,878
Jocuri video5,00710,01330,03950,065100,130250,3251,001,300
Totaluri2,826,9735,653,94616,961,83828,269,73056,539,460141,348,650565,394,601

Canada Amazon Sales Rank Chart (Actualizat 1 noiembrie 2021)

CategorieTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Total
Auto16,57333,14799,441165,734331,469828,6723,314,687
Bebeluș3,1056,21018,63131,05262,105155,262621,048
Frumusețe și îngrijire personală9,28418,56755,70292,836185,673464,1821,856,726
Cărţi87,956175,912527,736879,5601,759,1194,397,79917,591,194
Îmbrăcăminte, încălțăminte și accesorii105,290210,580631,7411,052,9012,105,8025,264,50621,058,023
Electronice29,52959,057177,172295,286590,5731,476,4325,905,728
Orice altceva10,17920,35861,075101,792203,584508,9602,035,841
Băcănie & Gourmet Food2,4074,81314,44024,06748,135120,337481,347
Manual2855701,7102,8505,70114,25257,008
Sănătate și îngrijire personală11,44222,88468,652114,420228,840572,0992,288,397
Acasă și bucătărie93,951187,901563,704939,5071,879,0154,697,53618,790,145
Industriale și științifice4,7349,46828,40547,34294,683236,708946,832
Bijuterii1122651082175422,167
Bagaje și genți24121939 de97388
Filme & TV4,0848,16924,50740,84581,689204,223816,892
Muzica10,07720,15360,459100,765201,530503,8262,015,304
Instrumente muzicale, scenă și studio1,9603,92011,75919,59839,19697,991391,964
Produse Office6,44512,88938,66764,445128,890322,2261,288,903
Terasă, Gazon, & Gradina8,71317,42552,27687,127174,255435,6371,742,547
Consumabile pentru animale de companie8,19816,39749,19181,985163,970409,9241,639,697
Pantofi & Genți de mână22451352254491,1234,493
Sport & Outdoors24,32748,654145,961243,268486,5361,216,3394,865,355
Instrumente & Home Îmbunătățirea26,06952,138156,413260,688521,3761,303,4405,213,758
Jucarii si jocuri9,45918,91856,75394,588189,176472,9411,891,762
Jocuri video1,7103,42010,25917,09834,19685,489341,957
Ceasuri61236601192981,193
Totaluri475,817951,6342,854,9014,758,1689,516,33623,790,83995,163,356

Graficul de rang al vânzărilor Amazon din Marea Britanie (actualizat la 15 iunie 2021)

CategorieTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Total
Auto30,09560,190180,571300,951601,9021,504,7566,019,024
Produse pentru copii9,49618,99156,97494,957189,915474,7861,899,145
Frumusete19,70139,402118,207197,011394,022985,0553,940,218
Cărţi230,043460,0861,380,2592,300,4324,600,86511,502,16246,008,646
Afaceri, Industrie și Știință9,15618,31354,93991,565183,130457,8251,831,298
CD-uri & vinil23,50447,008141,025235,042470,0841,175,2104,700,840
Îmbrăcăminte132,549265,098795,2941,325,4902,650,9816,627,45226,509,807
Calculatoare & Accesorii20,29140,582121,746202,910405,8201,014,5504,058,199
DIY & Instrumente48,22496,447289,342482,236964,4722,411,1809,644,721
DVD & Blu-ray6,93413,86841,60469,340138,680346,7001,386,800
Electronică & Foto42,43884,877254,630424,383848,7662,121,9158,487,661
Orice altceva14,88429,76789,301148,835297,670744,1762,976,704
Moda6,24612,49337,47862,464124,928312,3201,249,281
Gradina & în aer liber19,29438,588115,764192,941385,881964,7033,858,812
Alimentar8,13916,27748,83281,387162,774406,9361,627,742
Produse handmade1,5023,0059,01415,02430,04775,118300,473
Sănătate și îngrijire personală14,88029,76089,279148,798297,595743,9882,975,950
Acasă și grădină14,91729,83489,503149,172298,344745,8612,983,444
Acasă și bucătărie126,645253,290759,8701,266,4502,532,9006,332,24925,328,995
Bijuterii14,57429,14787,441145,736291,471728,6782,914,710
Electrocasnice mari2,7905,58016,74127,90155,803139,507558,026
Iluminat9,34418,68956,06693,444186,887467,2181,868,872
Bagaj8,96817,93753,81189,685179,370448,4241,793,697
Instrumente muzicale & DJ5,28010,56031,68052,800105,600263,9991,055,997
PC & Jocuri Video2,8545,70917,12628,54457,087142,718570,873
Consumabile pentru animale de companie14,01528,02984,088140,146280,292700,7302,802,920
Pantofi & Pungi58,152116,305348,914581,5231,163,0452,907,61311,630,452
Software2835651,6952,8265,65114,12856,512
Sport & Outdoors44,96489,928269,785449,642899,2842,248,2098,992,837
Papetărie și consumabile de birou17,98535,970107,910179,850359,700899,2493,596,996
Jucarii si jocuri29,83959,678179,035298,391596,7831,491,9575,967,828
Ceasuri4,2218,44225,32642,21084,421211,051844,205
Totaluri992,2081,984,4175,953,2519,922,08419,844,16949,610,421198,441,685

Mexic Amazon Sales Rank Chart (Actualizat noiembrie, 2021)

CategorieTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Total
Alimentos y Bebidas6211,2413,7246,20612,41231,031124,124
Automotriz y Motocicletas4,3128,62425,87143,11886,236215,589862,355
Bebé1,2962,5927,77612,96125,92164,803259,211
Belleza4,6999,39728,19146,98693,972234,929939,716
Deportes y Aire libre9,07718,15454,46390,772181,543453,8581,815,432
Electrónicos12,72425,44976,346127,243254,487636,2162,544,865
Herramientas y Mejoras del Hogar7,85815,71747,15078,583157,165392,9131,571,652
Hogar y Cocina23,67947,358142,075236,791473,5831,183,9574,735,828
Industria, Empresas y Ciencia1,1292,2586,77411,29022,58056,450225,799
Muzicaluri Instrumentos9471,8955,6859,47418,94947,372189,488
Jardín5511,1033,3085,51311,02627,565110,258
Juguetes y Juegos5,61011,22033,65956,098112,197280,4921,121,966
Libros10,58321,16663,497105,828211,657529,1412,116,565
Música1,7653,53010,59117,65235,30388,258353,031
Oficina y Papelería2,6835,36616,09926,83253,663134,158536,630
Productos Handmade2154301,2912,1524,30410,76043,038
Productos para Animales2,2924,58413,75222,91945,838114,596458,384
Ropa, Zapatos y Accesorios47,52995,058285,173475,289950,5782,376,4449,505,775
Salud y Cuidado personale2,7455,48916,46827,44754,894137,236548,943
Software971935809661,9334,83219,326
Videojuegos7411,4824,4467,41014,82037,051148,203
Totaluri141,153282,306846,9181,411,5292,823,0597,057,64728,230,589

Cum să utilizați o diagramă Amazon Sales Rank?

Puteți utiliza Amazon Sales Rank Chart pentru cercetarea produselor. Folosind Amazon Sales Rank Charts, puteți determina ce produse se vând bine și rapid. Acest lucru vă va împiedica să piardă bani pe elemente care vând lent sau nu vinde cu adevărat. Aceste diagrame sunt excelente în estimarea cererii pentru un produs, oferindu-vă astfel șansa de a alege produse care vor fi întotdeauna în cerere. Și, decizia asupra categoriei este foarte ușoară, deoarece cu cât este mai mare rangul de vânzări, cu atât generează mai multe vânzări.

Din păcate, Amazon a eliminat opțiunea de determinare a numărului de produse pe categorie în ianuarie 2018. Acest lucru a făcut-o greu pentru a crea diagrame rang de vânzări. Cu asta, vânzătorii s-au simțit pierduți și nu au putut găsi o modalitate de a determina ce produse să vândă.

Cum de a crea un Amazon Vânzări Rank Chart?

De când Amazon a eliminat datele privind numărul de produse pe categorie, oamenii au apelat la CamelCamelCamel și Keepa atunci când au decis aprovizionarea cu produse. Eu nu spun acest lucru este rău, deoarece informațiile pe care le oferă este valoros. Acestea permit vânzătorilor să se uite la istoria unui produs și la șansa ca acesta să continue să fie vândut. Cu toate acestea, se pare că vânzătorii preferă Sales Rank Chart, deoarece le oferă o imagine de ansamblu mai bună a pieței și a modului în care se clasează fiecare categorie.

Iată o veste excelentă pentru actualii și viitorii vânzători Amazon …

Deși Amazon a eliminat opțiunea pentru a determina cu ușurință numărul de produse dintr-o categorie, există o modalitate de a crea un Amazon Sales Rank Chart.

Cum?

Trebuie să utilizați Keepa!

Keepa vă arată numărul de produse pe care le urmărește pe Amazon. Dacă faceți mai multe cercetări, puteți afla numărul de produse pe care le urmărește pe categorii și chiar subcategorii. Deși aceste date sunt cu adevărat valoroase, nu sunt prezentate într-un format ușor de utilizat, ceea ce face dificilă citirea și înțelegerea. În plus, nu este prezentat într-un tabel care arată rangul de vânzări ca procent din fiecare categorie.

Deci, trebuie să faceți asta singur!

Pentru a crea o diagramă Amazon Sales Rank Chart, trebuie să:

  • Crearea unui tabel în Excel
  • Adăugați datele pe care Keepa vi le-a furnizat
  • Adăugarea unei ecuații matematice pentru calcularea procentului din fiecare celulă

În tabelele de mai sus, puteți vedea că am clasat procentul din primul trimestru în categoriile majore. Puteți să urmați exemplul nostru sau să vă creați propriul cu datele dorite sau de care aveți nevoie.

Amazon Vânzări Rank Chart și succesul vânzătorului

Nu există nici o îndoială că având un Sales Rank Chart vă ajută să luați decizia corectă atunci când vine vorba de aprovizionarea cu produse. Cu toate acestea, asta nu înseamnă că ar trebui să vă bazați pe ea 100%.

Atunci când decideți ce produse să vindeți, luați în considerare datele diagramei, dar utilizați și instrumente de cercetare a produselor precum Jungle Scout, Helium 10, Viral Launch și AMZScout. De asemenea, utilizați Keepa și CamelCamelCamel pentru a urmări rangul produselor pe piață.

De fapt, puteți instala extensia Keepa în browser pentru a avea diagrame de vânzări pe pagina amazoniană. De asemenea, vă permite să urmăriți prețurile produselor, să setați alerte de preț și multe altele.

3 factori care afectează Amazon Vânzări Rank

Amazon nu dezvăluie modul în care calculează rangul vânzărilor. Cu toate acestea, vânzătorii au descoperit că unii factori o afectează. Acești factori sunt:

1. Categorie

Rangul vânzărilor produsului depinde de categoria sa. Și anume, dacă vindeți o ramă foto în două categorii: "Home Decor" și "Camer & Photo", aceasta se va clasa mai bine în prima, deoarece este mai precisă pentru produs. De aceea, este important să selectați categoria potrivită pentru produsele dvs., atunci când creați înregistrarea lor.

2. Vânzări

Aceasta include numărul de vânzări, recența vânzărilor și istoricul vânzărilor. În ceea ce privește numărul de vânzări, cu cât aveți mai multe vânzări, cu atât vânzările sunt ridicate pe care le are produsul (produsele) dvs. Când vine vorba de recența vânzărilor, vânzările consistente cresc rangul vânzărilor, în timp ce cele inconsecvente, o scad. Și, în cele din urmă, istoricul vânzărilor servește ca o carte de raport care arată vânzările anterioare, ceea ce ajută Amazon să estimeze numărul de vânzări viitoare.

3. Optimizarea listării

Optimizarea listării funcționează ca SEO pentru Amazon, deoarece permite vânzătorilor să-și clasifice listele de produse pentru cuvinte cheie și să genereze trafic organic. Deoarece listările optimizate generează mai mult trafic, șansa ca cineva să le cumpere este mai mare. Și, după cum știm, mai multe vânzări sunt egale cu un rang de vânzări mai mare.

Sfaturi pentru a îmbunătăți rangul de vânzări al produsului dvs.

1. Faceți o cercetare bună a produsului

Totul începe cu găsirea produsului potrivit pentru a vinde. Veți câștiga sau pierde jocul de vânzare Amazon. De aceea, trebuie să faceți o cercetare bună a produselor folosind unul dintre instrumentele populare precum Jungle Scout, Viral Launch, Helium 10, AMZScout, Unicorn Smasher și altele similare. Acest lucru vă va ajuta să găsiți produse care au o cerere mare de concurență scăzută. Aceste produse vă vor aduce vânzări și vă vor face bani.

2. Optimizați-vă înregistrările de produse

Listările optimizate de produse plasează produsele mai sus pe pagina de produse Amazon, ceea ce duce la o șansă mai mare de vânzări. Pentru a optimiza înregistrările de produse, trebuie să:

  • Scrieți titlul unui produs descriptiv care conține cuvinte cheie relevante
  • Scrieți o descriere detaliată a produsului care conține cuvintele cheie potrivite
  • Adăugați imagini de înaltă calitate însoțite de text alternativ
  • Stabiliți un preț competitiv

3. Concentrați-vă pe vânzările zilnice

Dacă doriți să vă măriți nivelul de vânzări, trebuie să vă concentrați asupra vânzărilor zilnice. Acestea au un impact direct asupra rangului și se asigură că acesta rămâne consecvent. De asemenea, acestea vor duce la o creștere pe termen lung, deoarece vor menține mai mult sau mai puțin același rang. Și, produsele care mențin un rang bun pentru o lungă perioadă de timp primesc mai multe vânzări, ajutându-vă astfel să vă dezvoltați afacerea.

4. Promovează-ți înregistrările de produse

Promovare, promovare, promovare! Este cel mai bun mod de a vă pune produsele în fața ochilor consumatorilor. Puteți promova înregistrările de produse în diferite moduri, inclusiv Amazon PPC, social media + anunțuri și cadouri.

About the Author: Dan Boom

You May Also Like

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *